همایش استاندارد سازی در روابط عمومی برگزار شد

شنبه, 28 بهمن 1396 18:37 نوشته شده توسط  اندازه قلم کاهش اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

با حضور دکتر یحیایی ایله ای :
همایش استاندارد سازی در روابط عمومی برگزار شد
به گزارش انجمن روابط عمومی استان فارس کارگاه یک روزه استاندارد سازی در روابط عمومی با حضور مدیران و کارشناسان روابط عمومی ادارات استان فارس برگزار شد.
کارگاه آموزشی "اصول و آداب تشریفات" با تدریس احمد ساعیان و2 کارگاه آموزشی "روابط عمومی برای تبلیغات، تبلیغات برای روابط عمومی" و " استانداردسازی روابط عمومی" با تدریس دکتر احمد یحیایی در ۲ نوبت صبح و عصر در هتل همای شیراز برگزار شد.
در کارگاه " روابط عمومی برای تبلیغات، تبلیغات برای روابط عمومی" دکتر یحیایی به تعریف اصول لازم برای روابط عمومی‌ها پرداخت و گفت: در روابط عمومی به معنای عام باید به ۳ اصل مثبت‌اندیشی، اراستگی و شنونده بودن توجه کرد به این مفهوم که روابط عمومی باید بتواند با روی باز انتقادات نسبت به خودش و سازمان متبوع‌اش را بشنود.
وی با بیان اینکه امروز روابط عمومی گرفتار تبلیغات شده و از این جهت مورد نقد است، افزود: روابط عمومی از نظر ساختاری باید زیر مجموعه مدیر مجموعه باشد اما از نظر عملی باید به مردم نزدیک باشد‌.
یحیایی با اشاره به تاریخچه و اساس شکل‌گیری روابط عمومی بیان کرد: کار اصلی روابط عمومی مردمداری است البته این به معنای نفی تبلیغات نیست اما نباید این امر و ارتباطات رسانه‌ای جایگزین ارتباطات انسانی شود‌.
این استاد علم ارتباطات با بیان اینکه امروز دنیا به سمت سازمان‌های الکترونیک پیش رفته است، عنوان کرد: این موضوع در حالی است که بسیاری از کارمندان سواد کافی برای الکترونیک شدن ندارند.
وی با بیان اینکه تبلیغات، اطلاع‌رسانی و روابط عمومی روش‌های توسعه ارتباطات است، تصریح کرد: سهم روابط عمومی بیش از ۲ عنصر تبلیغات و اطلاع رسانی است و به عبارتی می‌توان گفت روابط عمومی چشم، گوش و زبان یک سازمان است.

یحیایی با بیان اینکه روابط عمومی اخلاق یک سازمان را نشان می‌دهد، بیان کرد: روابط عمومی ۳ هدف استراتژیک دارد که عبارت است از: امیدآفرینی؛ اعتماد آفرینی در مخاطب و تصمیم سازی که هدف سوم با اطلاعات و تحلیل آمارها امکانپذیر است‌.
وی به تشریح بیشتر مفاهیم تبلیغ، اطلاع رسانی و روابط عمومی پرداخت و گفت: در تبلیغات ارتباط یکسویه؛ در اطلاع رسانی یک سویه و نیم و در روابط عمومی ارتباط باید دو سویه باشد.
این استاد علم ارتباطات عنوان کرد: نگاه به تبلیغ مثبت نیست و روابط عمومی امروز درگیر تبلیغات شده و به همین دلیل دید خوبی نسبت به آن وجود ندارد در عین حال باید توجه داشت که وجه مشترک تبلیغ و روابط عمومی خلاقیت است.
وی تاکید کرد: تبلیغات یکی‌از وظایف روابط عمومی است اما روابط عمومی نباید در خدمت تبلیغات باشد . روابط عمومی، اطلاع رسانی و تبلیغات مانند درختی هستند که محصول هر یک متفاوت است.
در کارگاه " استانداردسازی در روابط عمومی" دکتر یحیایی نیز با تعریف استاندارد گفت: استاندارد کدها، واژه‌ها، رفتارهایی است که برای گروهی یا همه افراد معنای یکسان را منتقل کند.
وی با بیان اینکه استانداردسازی به حرفه‌ای شدن در کار منجر می‌شود، افزود: برای حرفه‌ای شدن تخصص تنها کافی نیست بلکه تجربه هم باید لحاظ شود.
یحیایی با بیان اینکه کلی گویی یکی از ضعف‌های روابط عمومی است؛ بیان کرد: بسیاری از اوقات باید کارها در قالب شکل و عدد بیان کرد.
این استاد علم ارتباطات عنوان کرد: برای انجام کار استاندارد باید ۴ مرحله نیازسنجی، برنامه‌ریزی، تحقیق و اجرا را در نظر گرفت و از آنجا که استانداردها حامی هستند سبب می‌شود کارها بهتر و بیشتر دیده شود. .
وی با اشاره به مزایای استانداردسازی گفت: استانداردسازی سبب افزایش کیفیت، افزایش بهره‌وری و حمایت از پژوهش و نوآوری می‌شود.
یحیایی با بیان اینکه در روابط عمومی باید تصمیم‌سازی و مدیریت شود، تصریح کرد: از آنجا که روابط عمومی زیر نظر مدیر ارشد سازمان است باید متفاوت از دیگران خبر بخواند در واقع باید هر اتفاق را از دید تاثیری که بر سازمانش می‌گذارد واکاوی کند.
این استاد علم ارتباطات تاکید کرد روابط عمومی باید با استفاده از نظرسنجی از کارکنان، مشتری‌ها و دیگر افراد مرتبط به سمت تصمیم‌سازی رود چراکه آمارها و اطلاعات حاصل از نظرسنجی‌ها به استانداردسازی و تصمیم‌سازی کمک می‌کند.
وی با بیان اینکه تحقیقات، برنامه‌ریزی، اجرا و ارزیابی وظایف یک روابط عمومی است، گفت: زیر بنای فعالیت‌ها تحقیق، برنامه‌ریزی و ارزیابی است و به عبارتی می‌توان‌گفت مدیریت فعالیت‌ها یکی دیگر از اقدامات در راستای استانداردسازی است.
یحیایی عنوان کرد: توجه به نیازها، خواسته‌ها و آرزوها از اولویت‌های استانداردسازی است و استانداردسازی شامل همه مقولات از چارت سازمانی تا فرم ارزیابی می‌شود و باید توجه شود که از اطلاعات فرم ارزیابی برای تحلیل و تصمیم‌سازی استفاده کرد.

بازدید 862 بار

آخرین ویرایش در چهارشنبه, 02 اسفند 1396 18:58